Darmowa dostawa już od 299 zł   |   Twisto, PayPo - kup, przymierz i zapłać w ciągu 30 dni

389K fanów

71K like

Obserwuj nas
Zamknij menu

Jak prać ubrania, by były piękne jak najdłużej?

Jak prać ubrania, by były piękne jak najdłużej?

Odpowiednia pielęgnacja ubrań zapewni im długie życie. Dbając o to, by Twoja odzież była prana we właściwy, bezpieczny dla niej sposób, sprawisz, że posłuży Ci przez długie lata, cały czas wyglądając pięknie. Czy wiesz, jak prawidłowo prać ubrania?

Przygotowanie ubrań do prania

Najpierw należy odpowiednio posegregować odzież. Podzielenie ubrań kolorami jest bardzo istotne – dzięki temu nie ryzykujesz, że ulubiona biała bluzka zmieni kolor na błękitny po wypraniu jej z jeansami. Rozdzielaj rzeczy białe, jasne kolory, kolory intensywne, a także ciemne i czarne. Warto stosować chusteczki do wyłapywania kolorów, by jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko zafarbowania. Następnie należy podzielić pranie ze względu na rodzaj materiału – oddzielnie pierz delikatne rzeczy, bawełniane ubrania, odzież z tkanin syntetycznych, pościel i ręczniki. Pozapinaj wszystkie zamki i guziki, opróżnij kieszenie. Sprawdź, które ubrania należy prać na lewej stronie i wywiń je, jeśli trzeba. Delikatną bieliznę, rajstopy itp. najlepiej prać w specjalnych siateczkowych woreczkach. Biustonosze koniecznie zapinaj przed praniem, by haftki nie zaciągnęły przez przypadek koronek. Pamiętaj, by zapełniać bęben pralki tylko do 3/4 pojemności – ściśnięta odzież nie wypierze się dokładnie.

Dobór odpowiedniego programu prania

Koniecznie dostosuj program prania do zaleceń producenta na metce. Nigdy nie przekraczaj zalecanej temperatury prania – w przeciwnym razie ubranie może się skurczyć. Niektóre tkaniny nie lubią intensywnego wirowania oraz suszenia w suszarce bębnowej. Martwisz się, że w niskiej temperaturze ubrania się nie dopiorą? Choć przywykliśmy do myśli, że wyższa temperatura prania skuteczniej usuwa zabrudzenia, to niekoniecznie prawda. Nowoczesne pralki doskonale radzą sobie z dopieraniem odzieży nawet w 30°C. Zwróć uwagę na to, czy dana rzecz nie wymaga delikatnego traktowania – jeśli tak, użyj programu do prania delikatnych rzeczy. Pamiętaj, że wełna źle znosi pranie w pralce – jeśli pierzesz wełniane rzeczy, wybierz program prania ręcznego w zimnej wodzie.

Jak dobierać detergenty do prania?

Przy wyborze środków do prania kieruj się zaleceniami producentów. Jeśli chodzi o formę detergentów (proszek, płyn czy kapsułki), jest to wyłącznie Twój wybór – używaj takiego, jaki jest dla Ciebie najwygodniejszy. Nie używaj detergentów do białego prania, by prać rzeczy kolorowe i ciemne – zawierają wybielacze i mogą uszkodzić kolory. Wełnę pierz w specjalnie przeznaczonych do tego środkach. Nie należy używać większych ilości detergentów niż zalecane przez producenta – naprawdę nie jest to konieczne, a może sprawić, że pranie nie wypłucze się dokładnie. Osobną kwestią jest płyn zmiękczający tkaniny – nie do każdego prania można go stosować. O ile do prania zwykłych ubrań spokojnie możesz go dodać, to np. wełna nie powinna być prana z jego dodatkiem. To samo dotyczy odzieży sportowej z nowoczesnych materiałów, a także np. polaru. Nie warto też prać z płynem do płukania ręczników czy ścierek – tracą wtedy właściwości chłonne.

Wróć do poradnika